با فرا رسیدن فصل پاییز، زمان برداشت زرشک فرا رسیده است، کشاورزان معمولاً زرشک را از دو طریق از درخت می چیند. برخی زرشک را با خوشه بریده و برخی زرشک را با شاخه ای از درخت برداشت می کنند. زرشکهایی که منشعب شده و به انبار منتقل شده و خشک شدن آنها چندین ماه طول می کشد. همین روند خشک شدن زرشک باعث می شود ما دو زرشک با ظاهری متفاوت داشته باشیم که به نام زرشک پفکی و زرشک دانه اناری شهرت دارند. زرشک پفکی طرفداران زیادی در خارج از ایران دارد چرا که ظاهری زیباتر و دلپذیر تر نیز دارد. 

زرشک یکی از پر خاصیت ترین میوه ها است که میتوان آن را در وعده های غذایی و حتی دمنوش های گیاهی نیز استفاده کرد، پس در نتیجه سعی کنید از این محصول ارزشمند و پر فایده غافل نشوید.

مفید برای سلامتی دندان

مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که عصاره زرشک می تواند با التهاب مقابله کند. این به این دلیل است که بربرین به عنوان یک ماده ضد التهابی قدرتمند عمل می کند. بنابراین، ممکن است به درمان بیماری های التهابی دندان مانند التهاب لثه کمک کند، که با تجمع پلاک، تورم و تحریک لثه مشخص می شود.

مثانه و سلامت ادرار

زرشک دارای یک عمل ضد باکتری قدرتمند است که از آن برای مقابله با عفونت های دستگاه ادراری باکتریایی پشتیبانی می کند. اکنون تحقیقات نشان می دهد که بربرین به دلیل توانایی در مهار چسبندگی باکتریها به سلولهای ادراری (سلولهای پوشاننده سطح مثانه ادرار) برای عفونت ادراری م effectiveثر است. مشخص شده است که زرشک به ویژه در جلوگیری از اتصال E coli به سلولهای دستگاه ادراری م effectiveثر است. زرشک به عنوان یک ضد التهاب، دستگاه ادراری ملتهب را نیز تسکین می دهد.

کنترل دیابت

زرشک – و به ویژه محتوای بربرین – ممکن است در کنترل دیابت، یک بیماری مزمن که با سطح بالای قند خون مشخص می شود، نقشی داشته باشد. به طور خاص، نشان داده شده است که بربرین چگونگی واکنش سلول ها به هورمون انسولین را که میزان قند خون را تنظیم می کند، بهبود می بخشد. به نوبه خود، این ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از قوی ترین آلکالوئیدهای گیاهی در پوست زرشک \”بربرین\” است. این ماده غذایی گیاهی مسئول بسیاری از فواید آن است. ثابت شده است که بربرین با فعال سازی ماکروفاژهایی که میکرو ارگانیسم های مضر را می بلعد، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. به طور طبیعی ضد باکتری، ضد ویروس و ضد قارچ است.  زرشک به طور طبیعی ادرار آور و دارای ویتامین C زیادی هستند. این عمل ادرار آور به بدن اجازه می دهد تا باکتری ها را دفع کند، در حالی که ویتامین C در تلاش برای مقابله با عفونت، سیستم ایمنی بدن را پشتیبانی و تقویت می کند.