خرما به‌ عنوان غذای اصلی در سراسر کشورهای خاورمیانه به‌ شمار می‌ رود؛ به‌ طوری‌ که تاریخ آن به هفت هزار سال پیش از میلاد برمی‌ گردد. این میوه سرشار از املاح و مواد معدنی مغذی است به همین دلیل به عنوان یک میوه پرطرفدار در بین مردم شناخته می شود.

بیشترین خرمای تازه و درخت نخل مربوط به خاورمیانه، غرب آسیا و کشورهای شمال آفریقاست که در مناطق گرمسیر به وفور قابل رویت نیز است. جالب است که بدانید ایران در تولید خرما، رتبه دوم جهان را دارد و حدود ۱.۲ میلیون تن خرما در ایران تولید می‌شود که  میزان این رقم، حدود ۱۰ درصد تولید جهان را شامل  است.

درمان آلرژی

خرما حاوی گوگرد آلی است که بندرت در غذاهای دیگر یافت می شود. گوگرد ارگانیک چندین مزیت سلامتی دارد که شامل کاهش واکنش های آلرژیک و آلرژی های فصلی است.

بهداشت دندان

خرما حاوی فلورین است، یک عنصر شیمیایی مهم است که با از بین بردن پلاک و همچنین تقویت مینای دندان، از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

ضد پیری

خرما منبع غنی از آنتی اکسیدان است، که می تواند به طور موثر با رادیکال های آزاد مضر در بدن مقابله کند، بنابراین از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند. به ویژه ویتامین C با مقاومت در برابر اکسیداسیون و جلوگیری از تجمع ملانین در داخل بدن انسان، به کاهش چین و چروک کمک می کند.

کم خونی را درمان می کند

کم خونی با کم و غیرمعمول بودن گلبول های قرمز در بدن انسان مشخص می شود و به دلیل کمبود آهن ایجاد میشود. خرما دارای سطح چشمگیری از آهن است که آنها را به یک درمان خانگی مناسب برای درمان کمبود آهن تبدیل می کند.

سلامت استخوان

خرما در تقویت استخوان ها و بهبود بیماری های دردناکی مانند پوکی استخوان مفید است. مواد معدنی مانند سلنیوم، منگنز، مس و منیزیم موجود در خرما تا حد زیادی به رشد استخوان و قدرت سلامت آن کمک می کند.

کمک به عملکرد سیستم عصبی

خرما منبع خوبی از ویتامین ها است که سلامت و عملکرد سیستم عصبی انسان را افزایش می دهد. محتوای پتاسیم فراوان خرما همچنین در افزایش سرعت و هوشیاری مغز موثر است.