در منطقه خاورمیانه پسته در ایران کشت می شود ، جایی که دارای زمین های خشک و آب و هوای بیابانی این منطقه مناسب برای رشد این گیاه است . حدود 3000 سال است که پسته در این منطقه کشت می شود.

ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های پسته با طعم های انحصاری در جهان است و حدود 90٪ از این محصولات به کشورهای دیگر صادر می شود. پسته را می توان به صورت تازه یا خشک مصرف کردکه کاملا بستگی به ذایقه افراد مختلف نیز دارد. در رابطه با میزان رطوبت مجاز پسته جالب است بدانید که در پسته تازه این رطوبت نزدیک به 20٪ است که باید پس از خشک شدن کمتر از 5٪ باشد. میوه درختان پسته نیز از نظر شکل و شکل به دو گروه تقسیم می شوند که خود انواع مختلفی دارند که برخی از آنها جنبه تجاری و صادراتی بالایی دارند.


ارقام تجاری رایج پسته ایران عبارتند از:

اکبری (پسته فوق العاده بلند)
احمد آقایی (پسته بلند)
کله قوچی (پسته جامبو)
فندوقی (پسته گرد)
معمولاً پسته های صادراتی حدود 70٪ خندان ، 5٪ یک طرف دهان باز ، 5٪ سایز كوچك و الباقی  ریز خرد شده و دهان بسته هستند.
ضد سرطان

خمیر پسته و پسته سرشار از نوعی ویتامین E به نام گاما توکوفرول است. نشان داده شده است که این ویتامین خطر ابتلا به سرطان ، به ویژه پروستات و ریه ها را کاهش می دهد. پسته همچنین دارای رسوراترول است که دارای خواص آنتی اکسیدانی است که تصور می شود از سرطان جلوگیری می کند.

کاهش دهده کلسترول

 سطح “کلسترول سالم” پسته (HDL) می تواند سطح “کلسترول بد” (LDL) را کاهش دهد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. پسته همچنین سرشار از فیبر است ، ماده مغذی دیگری که برای تنظیم سطح کلسترول در قلب شما شناخته شده است.

Fandoghi-4-845x684
تقویت سیستم عصبی

مقادیر بالای ویتامین B6 موجود در پسته به شکل گیری اسیدهای آمینه کمک می کند. اسید آمینه ، درنوبه خود آمینهایی را تولید می کند که به عنوان انتقال دهنده های عصبی عمل می کنند. ویتامین B6 همچنین میلین را سنتز می کندو برای انتقال صحیح سیگنال ها ، یک پوشش عایق در اطراف فیبر عصبی تشکیل می دهد. پسته همچنین سروتونین ، ملاتونین و GABA تولید می کند که به کاهش استرس کمک می کنند. همچنین حاوی مقادیر کمی از مس است که مسئول انتقال عصبی است.

به کاهش وزن کمک می کند

اگر علاقه مند به رژیم غذایی برای کاهش وزن هستید   ، همراه داشتن یک مشت پسته به عنوان یک میان وعده و حتی جایگزین تنقلات ایده خوبی است، گرچه در کنار آن استفاده از دیگر آجیل ها نیز پیشنهاد می شود.